Przegląd instalacji centralnego ogrzewania

Regularne przeglądy centralnego ogrzewania to gwarancja bezpieczeństwa i sprawności instalacji. Najlepiej wykonywać je latem, aby mieć pewność, że w sezonie zimowym kocioł oraz wszystkie pozostałe urządzenia grzewcze będą działały bez zarzutu. Mieszkasz we Wrocławiu i nie wiesz, komu zlecić usługi hydrauliczne? Z artykułu poświęconego przeglądom ogrzewania dowiesz się, jak często należy je wykonywać. Sprawdzisz też, kto w stolicy Dolnego Śląska zrobi przegląd niedrogo i profesjonalnie.

Jak często wykonuje się kontrolę instalacji?

Niezależnie od typu posiadanego kotła c.o. oraz rodzaju paliwa, którym zasilana jest instalacja, konieczne są jej regularne przeglądy. Producenci urządzeń grzewczych zalecają jej przeprowadzenie raz w roku, przed rozpoczęciem sezonu. Wszystko po to, aby do zimy wykonać niezbędne naprawy lub czynności serwisowe, takie jak:

  • Sprawdzenie szczelności rur,
  • wymiana starych regulatorów,
  • usunięcie usterek.

Praktyka pokazuje, że nie warto zwlekać ze sprawdzeniem pieca, grzejników, zaworów i rur, ponieważ ich ewentualne awarie wygenerują znacznie wyższe koszty niż cena przeglądu. Kontrolę instalacji należy potraktować jako inwestycję w bezpieczeństwo, a zarazem niezawodność systemu grzewczego. Na tym zwyczajnie nie opłaca się oszczędzać.

Ile kosztuje przegląd c.o.?

Ceny przeglądów instalacji grzewczych mogą być uzależnione od kilku czynników, takich jak: ogólne stawki za usługi hydrauliczne w danym regionie, czy zakres prac do wykonania. We Wrocławiu, dobry hydraulik za sprawdzenie parametrów najprostszych systemów, oczekuje zapłaty ok. 200 złotych. Przeglądy bardziej rozbudowanych i skompilowanych systemów ogrzewania mogą kosztować dwukrotnie więcej. To jednak w dalszym ciągu niewiele, w porównaniu z kosztem wymiany kotła, przerabiania rur lub grzejników, uszkodzonych na skutek wieloletnich zaniedbań lub nieprawidłowej eksploatacji.

Co obejmuje przegląd instalacji centralnego ogrzewania?

Kompleksowo wykonywany przegląd systemu grzewczego w budynku mieszkalnym lub przemysłowym to usługa, która powinna obejmować m.in.:

  • kontrolę wentylacji kotłowni,
  • przegląd i konserwację kotła c.o.,
  • kontrolę temperatury oraz ciśnienia,
  • sprawdzenie sprawności pompy obiegowej (o ile instalacja jest w nią wyposażona),
  • przegląd elektroniki, a także systemów sterujących,
  • wymianę zaworów oraz termostatów hydraulicznych.

Kontrola wentylacji kotłowni

Bardzo często, awarie i problemy z eksploatacją pieca, grzejnika oraz urządzeń grzewczych, wynikają z utrudnionej wymiany powietrza. Zastawianie otworów nawiewnych lub ich niewłaściwy montaż mogą skutkować nawet zaczadzeniem mieszkańców budynku. Dlatego wentylacja w kotłowni jest bardzo istotna. Z tego powodu, ocenę sprawności i wydajności systemu wentylacyjnego należy wykonać w pierwszej kolejności.

Przegląd i konserwacja kotła c.o.

Czynności kontrolno-serwisowe w kotłach centralnego ogrzewania sprowadzają się do ich czyszczenia, regulacji paleniska oraz kontroli sterowania i zabezpieczeń. Częstotliwość wykonywania wyczystki określa producent pieca. Zazwyczaj jest ona uzależniona od rodzaju paliwa, jakim zasilany jest kocioł. Najczęściej czyścić należy piece węglowe oraz na inne paliwa stałe, nieco rzadszej konserwacji wymagają kotły olejowe. Najdłużej bez konserwacji mogą pracować kotły na gaz. W trakcie czyszczenia hydraulik usuwa zanieczyszczenia z komory spalania, gdzie dochodzi do gromadzenia sadzy. Nawet kilkumilimetrowa warstwa na ściankach pieca zmniejsza jego wydajność o 1/3, powodując dodatkowo zwiększenie zużycia paliwa.

Kontrola temperatury oraz ciśnienia

Bardzo ważna dla dobrego działania instalacji grzewczej jest prawidłowa różnica temperatury wody zasilania oraz powrotu. Nie powinna ona przekraczać 25°C. Wyższa różnica będzie oznaczała zbyt małą ilość wody przepływającą przez kocioł. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne: od zanieczyszczonego filtra, aż do uszkodzonej pompy. Podczas przeglądu wykonuje się również pomiar ciśnienia w naczyniu zbiorczym. Powinno ono być o ok. pół atmosfery wyższe od statycznego ciśnienia powietrza w pomieszczeniu. Dla budynków o wysokości 10 m za prawidłowe przyjmuje się ciśnienie 1 atmosfery. Zbyt niskie ciśnienie w naczyniu oznacza konieczność uzupełnienia wody w grzejnikach i całej instalacji. Awaria może być wynikiem nieszczelności zaworów lub innych elementów instalacji.

Sprawdzenie sprawności pompy obiegowej

Większość nowoczesnych systemów grzewczych wyposażanych jest w pompę obiegową c.w.u. Jej zadaniem jest szybkie i precyzyjne zasilanie grzejników i rur ciepłą wodą. W celu wykonania przeglądu urządzenia odłącza się pompę od pieca, a następnie, ręcznie sprawdza wirnik. Długotrwałe przerwy w eksploatacji pompy (np. w sezonie letnim) mogą prowadzić do osadzania się drobinek zanieczyszczeń. To z kolei może prowadzić nawet do unieruchomienia wirnika i trwałego uszkodzenia pompy.

Przegląd elektroniki i systemów sterujących

Kocioł sterowany elektrycznie to dziś standard. Jednak przerwy w dostawie prądu lub nieprawidłowe ustawienia sterownika mogą skutkować niewłaściwym funkcjonowaniem pieca i całej instalacji. Jeśli dobrze pracujący do tej pory kocioł nagle zaczyna działać nieprawidłowo lub nieregularnie, należy poinformować o tym pogotowie hydrauliczne. Czynności kontrolne sprowadzają się do sprawdzenia podłączenia elektrycznego (przyczyną awarii sterownika może być zamiana faz) oraz oceny prawidłowości ustawień, czy sprawności zintegrowanych ze sterownikiem czujników.

Wymiana zaworów oraz termostatów hydraulicznych

Zużywanie się zaworów hydraulicznych jest zupełnie normalnym zjawiskiem. Po kilku latach eksploatacji szczelność zaworu ulega pogorszeniu, przez co urządzenia te nie są w stanie poprawnie regulować i zabezpieczać pracy systemu. Efektem będzie zwiększenie poboru paliwa, wyższe koszty ogrzewania oraz odczuwalne pogorszenie klimatu w pomieszczeniach. Usługa wymiany zaworów oraz termostatów dokonywana regularnie znacznie wydłuży żywotność całej instalacji grzewczej. Jednocześnie, pozwoli utrzymać jej parametry na zadowalającym poziomie, ograniczając ewentualne awarie.

Dobry hydraulik – Wrocław

Regularne przeglądy instalacji c.o. nie tylko zapewnią jej sprawność, ale również znacznie obniżą koszty utrzymania całego systemu. Warto jednak zlecać je doświadczonym fachowcom, posiadającym wiedzę oraz profesjonalny sprzęt kontrolno-pomiarowy. Konieczność wymiany lub regulacji zaworu, gwintowanie rur, czy przerabianie instalacji, to tylko niektóre konsekwencje usterek znalezionych w trakcie przeglądu.

Firma Gwintex Andrzej Kasprzak z siedzibą przy ul. Pomorskiej 18/3 we Wrocławiu wykona kompleksowy przegląd instalacji centralnego ogrzewania. Ponadto proponujemy także montaż i demontaż grzejników, wymianę zaworów oraz wszelkie pozostałe usługi hydrauliczne. Polecamy pogotowie przy nagłych awariach i usterkach. Gwarantujemy atrakcyjne ceny oraz indywidualne podejście do klienta. Na miejsce każdej usterki docieramy tak szybko, jak to możliwe, zdając sobie sprawę z faktu, iż niesprawna instalacja grzewcza lub sanitarna może stanowić zagrożenie zdrowia i życia.

Jedna odpowiedź do “Przegląd instalacji centralnego ogrzewania”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.