Kłopoty z twardą wodą? – Stosowanie zmiękczacza wody

Charakterystyczny, trudny do usunięcia biały osad, zniszczone włosy, wysuszona skóra, czy uszkodzony sprzęt AGD – to tylko niektóre skutki codziennego używania twardej wody. Jak widać, problem ten dotyka praktycznie wszystkich obszarów naszego codziennego życia – od higieny, przez zdrowie, przygotowywanie posiłków, aż po pranie czy zasilanie wodą urządzeń grzewczych. Sprawdź, jak poradzić sobie z twardą wodą i poznaj wszystkie korzyści z montażu profesjonalnych zmiękczaczy w domowej instalacji hydraulicznej.

Twarda woda – kiedy właściwie masz z nią do czynienia?

O tym, czy woda płynąca z kranu jest twarda, czy miękka, decyduje stężenie rozpuszczonych w niej pierwiastków – głównie magnezu i wapnia. Im więcej tych substancji w wodzie, tym będzie ona twardsza. W zależności od stopnia koncentracji jonów wyróżnia się kilka poziomów twardości wody:

 • miękka – mająca 100 – 200 mg węglanu wapnia (CaCo3) na 1 dm3,
 • średnio-twarda – 200 – 350 mg CaCo3/1 dm3,
 • twarda – 350 – 500 mg CaCo3/1 dm3,
 • bardzo twarda – powyżej 500 mg CaCo3/1 dm3.

Jak sprawdzić twardość wody?

Jeśli Twój dom lub mieszkanie są przyłączone do miejskiego, lub gminnego wodociągu, informacje o jakości wody pitnej znajdziesz na stronie internetowej zarządcy sieci (urzędu miasta, gminy lub przedsiębiorstwa wodociągowego). Jeśli natomiast korzystasz z własnego ujęcia wody (studni głębinowej), możesz przekazać próbkę wody do laboratorium lub skorzystać z dostępnych w sklepach kropelkowych, lub paskowych testerów.

Zdrowotne skutki używania twardej wody:

 • sztywne, suche i łamliwe włosy,
 • łupież, podrażnienia głowy,
 • wysuszona skóra, złuszczanie naskórka,
 • wypryski, niedoskonałości, choroby skóry,
 • problemy dermatologiczne,
 • zwiększone zużycie szamponów i odżywek (słabiej się pienią).

Wpływ twardej wody na urządzenia domowe

Oprócz mycia i gotowania posiłków twarda woda wykorzystywana jest także do zasilania wielu urządzeń i artykułów gospodarstwa domowego. Większość z nich w takich warunkach podlega szybszemu zużyciu – dotyczy to w szczególności kotłów grzewczych oraz całej instalacji hydraulicznej. Zwiększona ilość kamienia osadza się także wewnątrz pralek, zmywarek czy czajników, co wymusza konieczność dodatkowych napraw lub częstych wymian sprzętu AGD.

Systemy zmiękczające – sposób na twardą wodę w domu

Obecnie, problem twardej wody możesz łatwo rozwiązać, instalując w swoim domu profesjonalny system do zmiękczania wody. Dostępne na rynku zmiękczacze mają kompaktową budowę, dzięki czemu bez trudu mieszczą się w pomieszczeniach takich jak kotłownia, piwnica czy łazienka. Nie wymagają też poważnego przerabiania instalacji. Woda przepływa przez specjalne złoża filtracyjne, które usuwają składniki odpowiadające za jej nadmierną twardość. Pozwala to wydłużyć żywotność urządzeń domowych oraz trwale rozwiązać problem twardej wody w domu.

Systemy zmiękczające wodę – najważniejsze korzyści:

 • gładka i zdrowa skóra,
 • silne, lśniące i czystsze włosy,
 • intensywniejszy kolor i większa miękkość tkanin,
 • niższe wydatki na środki czystości,
 • brak uciążliwego osadu z kamienia na armaturze łazienkowej,
 • dłuższa żywotność pralki, zmywarki, czajnika, ekspresu do kawy i innych urządzeń,
 • sprawna praca kotłów c.o. oraz instalacji grzewczej,
 • duża wydajność i przerabianie wody,
 • niższe rachunki z prąd i ogrzewanie.

Gdzie i jak zainstalować zmiękczacz wody?

Bardzo ważna jest odpowiednia lokalizacja urządzenia zmiękczającego wodę. Tego rodzaju systemy najczęściej umieszcza się tam, gdzie woda „wchodzi” do budynku – w kotłowni, piwnicy, garażu lub w innym pomieszczeniu gospodarczym. Zmiękczacz musi być umieszczony za wodomierzem, ale przed kotłem grzewczym oraz przed rozgałęzieniem instalacji hydraulicznej na poszczególne pomieszczenia. Dzięki temu, do każdego punktu końcowego (kranu, kaloryfera, urządzenia AGD) będzie trafiać miękka, pozbawiona szkodliwych pierwiastków woda.

Usługi hydrauliczne – Wrocław

Montaż zmiękczacza wody nie jest trudnym zadaniem, jednak zdecydowanie lepiej, by usługę tę wykonał dobry, doświadczony hydraulik. Wybierając nasze usługi, które oferujemy na terenie całego Wrocławia i okolic, uzyskujesz pewność kompleksowej i szybkiej realizacji. Specjalizujemy się zarówno w wymianie grzejników, przerabianiu instalacji, montażu urządzeń sanitarnych, jak i usuwaniu typowych i niestandardowych awarii hydraulicznych. Skontaktuj się z nami już dziś! Doradzimy wybór urządzenia do zmiękczania wody, przywrócimy sprawność infrastruktury grzewczej oraz usuniemy usterki. Jako firma hydrauliczna z wieloletnim doświadczeniem, gwarantujemy niezawodność oraz najwyższą jakość świadczonych usług i przeróbek. Wiemy, jak ważna dla prawidłowego funkcjonowania domu jest instalacja grzewcza i sanitarna, dlatego zlecając nam dowolne prace z tego zakresu, zyskasz pewność dobrze wykonanej roboty w przystępnej cenie.

Jedna odpowiedź do “Kłopoty z twardą wodą? – Stosowanie zmiękczacza wody”

 1. Zdaniem moim, twarda woda to poważny problem wpływający na wiele aspektów codziennego życia. Zmniejsza gładkość skóry, wpływa na kondycję włosów, a także może przyspieszać zużycie sprzętu AGD. Dobrze jest sprawdzić twardość wody, co można zrobić poprzez test lub skonsultowanie się z dostawcą wody. Jeśli stwierdzimy, że mamy twardą wodę, zmiękczacz może być świetnym rozwiązaniem. Jego instalacja pozwoli na usunięcie nadmiaru minerałów odpowiedzialnych za twardość wody, co ma pozytywny wpływ na skórę, włosy, urządzenia gospodarstwa domowego i instalacje grzewcze. Ważne jest umieszczenie zmiękczacza w odpowiednim miejscu w instalacji wodnej, by cały dom cieszył się korzyściami zmiękczenia wody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.