Chcesz wymienić grzejniki? Administracja wymaga instalatora z doświadczeniem i odpowiednimi uprawnieniami

Aby zdemontować lub wymienić grzejnik w mieszkaniu, musisz uzyskać zgodę zarządcy budynku. Nie możesz tego zrobić samodzielnie, ponieważ administracja wymaga, by zlecenie wykonał specjalista z uprawnieniami i odpowiednim stażem. Parametry nowego kaloryfera muszą odpowiedzieć normom cieplnym i wymogom spółdzielni mieszkaniowej, tak aby nie zaburzał on pracy całej instalacji. Planujesz wymianę grzejnika we Wrocławiu lub okolicach? Poznaj wszystkie prawne aspekty takiego remontu i sprawdź, jak znaleźć dobrego hydraulika do wykonania realizacji usługi.

Demontaż grzejnika, a prawo

Samowolne usuwanie lub dodawanie nowych kaloryferów w budynkach zamieszkiwanych przez wiele rodzin jest niezgodne z prawem. Wszystko z uwagi na fakt, że rozbudowa instalacji lub zmniejszenie ilości urządzeń zaburza dotychczasowe parametry grzewcze obiektu. Mówiąc wprost – demontaż kaloryfera sprawi, że Twoje mieszkanie pobierze więcej ciepła z pionu przechodzącego przez mieszkanie, „zabierając” je z mieszkań sąsiadów. Ci z kolei za ogrzewanie zapłacą więcej, mimo że w ich instalacji nic się nie zmieniło. Podobnie dzieje się w przypadku zakładania kaloryferów, których moc grzewcza znacznie różni się od parametrów określonych przez zarządcę budynku. Właśnie dlatego, planując zamiar wymiany lub usunięcia kaloryfera każdorazowo powinieneś uzyskać zezwolenie od administracji.

Kto odpowiada za ogrzewanie w bloku?

Instalacja grzewcza stanowi integralny element wyposażenia budynków mieszkalnych, dlatego zawsze odpowiada za nią właściciel obiektu. W przypadku bloków wielorodzinnych zwykle zarządza nią wspólnota mieszkaniowa i to do jej zarządu należy kierować informację o planowanych przeróbkach ogrzewania w mieszkaniu. O każdej próbie samowolnego demontażu grzejnika przez mieszkańca, zarządca budynku zobowiązany jest powiadomić nadzór budowlany. Jeśli tego nie zrobi, musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi i sankcjami finansowymi nakładanymi przez instytucję nadzorującą.

Kto płaci za wymianę kaloryfera i czy koniecznie musi wykonać ją hydraulik?

Wydanie zgody przez zarząd spółdzielni mieszkaniowej powinno być poprzedzone odpowiednią analizą i obliczeniami cieplnymi oraz hydraulicznymi. Zarówno moc, jak i nastawy nowego kaloryfera muszą odpowiadać wymogom zawartym w dokumentacji technicznej obiektu. Samą usługę zleca się firmie świadczącej usługi hydrauliczne Samodzielny demontaż oraz instalacja są nielegalne – wykonawca musi mieć niezbędne kwalifikacje i doświadczenie. Planując koszty takiej operacji, nie należy zapominać o wynagrodzeniu dla hydraulika. Jeśli powodem wymiany grzejnika nie jest jego awaria lub wyeksploatowanie, ale wygląd, kolor lub kształt, musisz pokryć wszelkie koszty takiej operacji, łącznie z opłatami za wykonanie niezbędnych ekspertyz i dokumentacji.

Zapotrzebowanie cieplne oraz straty ciepła mogą mieć różne wartości dla poszczególnych mieszkań. Administracja budynku powinna wziąć to pod uwagę przy konstrukcji regulaminu oraz podziale kosztów ogrzewania w bloku. Normy grzewcze, a co za tym idzie zapotrzebowanie na grzejniki o odpowiedniej mocy, mogą różnić się w zależności od kilku czynników. Należą do nich m.in.:

  • umiejscowienie lokalu w bryle budynku,
  • lokalizację budynku (otwarta przestrzeń lub zwarta zabudowa),
  • położenie budynku względem kierunków świata (różne nasłonecznienie poszczególnych mieszkań),
  • warunki pogodowe (średnie temperatury w ciągu roku, silne wiatry),
  • współczynnik przenikania ciepła,
  • rodzaj wykorzystywanego źródła ciepła oraz temperatury zasilania i powrotu.

Wszystkie powyższe parametry mają istotny wpływ na różnice w stratach ciepła w poszczególnych lokalach.

Jak zlecić wymianę kaloryfera w mieszkaniu?

Jak widać, dokonywanie wszelkich przeróbek instalacji grzewczej w budynkach wielorodzinnych na własną rękę nie jest dobrym pomysłem. Oprócz tego, że narażasz się na karę ze strony wspólnoty mieszkaniowej, możesz wpłynąć także na pogorszenie warunków mieszkalnych swoich sąsiadów. Dlatego oprócz uzyskania zgody zarządcy obiektu, powinieneś pamiętać również, aby wykonanie usługi zlecić profesjonalnej firmie hydraulicznej.

Usługi hydrauliczne – Wrocław i okolice

Jeśli mieszkasz we Wrocławiu lub okolicach i chcesz, by dobry hydraulik niedrogo wymienił grzejniki w Twoim mieszkaniu, zgłoś się do nas! Firma Gwintex Andrzej Kasprzak zapewnia kompleksową realizację usług instalacyjnych i sanitarnych. Gwarantujemy szybkie terminy oraz indywidualne podejście do Klienta. U nas zawsze możesz liczyć na korzystną wycenę, bez względu na to, czy wymiana grzejnika będzie bezproblemowa, czy niezbędne okażą się dodatkowe przeróbki instalacji grzewczej. Skontaktuj się z nami i zamów hydraulika już dziś!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.