Najczęściej spotykane awarie hydrauliczne

Pęknięta lub zamarznięta rura, cieknący kran – któż z nas nie przerabiał tego w swoim domu, mieszkaniu lub biurze? Nawet w najlepiej zaprojektowanej instalacji hydraulicznej przytrafiają się usterki. Część z nich spowodowania jest nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń sanitarnych, inne błędami na etapie budowy. Niektóre możemy próbować usunąć samodzielnie, inne wymagały będą demontażu i interwencji hydraulika. Poznaj najpopularniejsze awarie wodno-kanalizacyjne wraz z ich najczęstszymi przyczynami i sprawdź, komu zlecić naprawę instalacji w Twoim domu lub mieszkaniu na terenie Wrocławia.

Skąd borą się awarie hydrauliczne?

Zanim przejdziemy do listy najczęściej spotykanych awarii sanitarnych, kilka słów o przyczynach ich powstawania. Zasadniczo, można podzielić je na dwie kategorie:

  • błędy przy projektowaniu instalacji,
  • nieprawidłowa eksploatacja.

O ile na uchybienia poczynione przez projektanta nie masz zbyt wielkiego wpływu, o tyle postępując zgodnie z ogólnie przyjętymi normami, możesz zapewnić sobie bezproblemowe, wieloletnie użytkowanie urządzeń, odpływów i rurociągów. Niektóre z błędów projektowych ujawniają się dopiero w trakcie użytkowania instalacji. Mowa tutaj m.in. o zbyt małym przekroju rur lub ich nieodpowiednim pochyleniu. Przyczyną niedrożności wielu ciągów hydraulicznych jest też ich niewłaściwie zaprojektowany przebieg, z dużą ilością załamań i zmian kierunków. Takie ułożenie sprzyja gromadzeniu się osadów i zanieczyszczeń w miejscach, gdzie swobodny odpływ wody jest utrudniony. Winny może być również nieprawidłowy montaż zaworów czy nieodpowiednie gwintowanie rur. Doświadczony hydraulik powinien zwrócić uwagę na błędy projektowe jeszcze przed rozpoczęciem montażu, aby zapobiec występowaniu ewentualnych usterek w trakcie użytkowania budynku.

Drugą z najczęstszych przyczyn awarii hydraulicznych jest niewłaściwy sposób eksploatacji urządzeń sanitarnych. Głównym problemem jest tu wrzucanie do odpływów kanalizacyjnych artykułów higienicznych, odpadów, włosów, fusów i resztek jedzenia, a czasem nawet opakowań z tworzyw sztucznych. Z pewnością każdy hydraulik zapytany o to, co ludzie potrafią wrzucać np. do muszli klozetowej, zaskoczy nas, opisując pomysłowość użytkowników instalacji. Ale to już temat na zupełnie inny artykuł.

Top 5 najczęstszych awarii hydraulicznych

Czas przejść do sedna sprawy, czyli listy najczęściej występujących usterek. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że skala problemu podobnie wygląda zarówno we Wrocławiu, gdzie usługi hydrauliczne świadczy nasza firma, jak i w innych rejonach kraju.

Zatkany odpływ

Prawdziwa klasyka wśród awarii domowych. Zatkane mogą być muszla klozetowa, umywalka, wanna, zlewozmywak, brodzik i wiele innych urządzeń sanitarnych. Przyczyną zatykania się rury może – choć nie musi – być niewłaściwe użytkowanie odpływu. Oprócz wrzucania do niego niedozwolonych przedmiotów źródłem problemu może być m.in. niewłaściwy kąt lub kierunek położenia rury, skutkujący brakiem swobodnego spływu nieczystości do kanalizacji.

Zapowietrzone kaloryfery

Grzejniki, które nie grzeją to prawdziwa zmora mieszkańców domów jednorodzinnych i mieszkań w blokach. Problem najłatwiej zlokalizować w momencie, gdy część kaloryfera ma właściwą temperaturę, natomiast reszta jest letnia bądź zimna. Nagromadzone w instalacji powietrze uniemożliwia swobodny obieg wody zasilającej instalację grzewczą. Problem ten występuje najczęściej w starych grzejnikach – nowe kaloryfery posiadają zwykle zawory odpowietrzające, które automatycznie usuwają nadmiar powietrza z wnętrza grzejnika.

Pęknięta rura

To zdecydowanie jedna z najpoważniejszych awarii, objawiająca się najczęściej mokrą plamą na ścianie. Częściej zdarza się w tzw. starym budownictwie, gdzie instalacje sanitarne nierzadko mają po kilkadziesiąt lat, jednak nie jest to regułą. Aby zlokalizować miejsce awarii i usunąć usterkę, niejednokrotnie należy skuć odpowiednią ilość tynku lub rozebrać zabudowę co wiąże się z koniecznością wykonania dodatkowego remontu. Po zdemontowaniu cieknącego fragmentu zazwyczaj nie obejdzie się bez ponownego gwintowania rur lub w przypadku miedzianych elementów – trwałego ich połączenia poprzez lutowanie. W skrajnych przypadkach konieczne może być przerobienie, a nawet wymiana całej instalacji hydraulicznej.

Cieknący kran

Dla wielu osób nie jest to awaria, lecz zwykła błahostka – niemniej jednak problem błahy nie jest. Zwykle kończy się na wymianie zużytej uszczelki, po czym woda przestaje kapać z kranu. Jeśli jednak to nie pomoże, lepiej nie zwlekać i natychmiast wezwać hydraulika – konieczny będzie demontaż baterii.

Zamarzanie wody w rurach

Skutkiem trzymającego przez kilka dni mrozu może być zamarzanie rur. Co ciekawe, problem ten nie dotyczy wyłącznie nieogrzewanych pomieszczeń: piwnic, domków letniskowych czy poddaszy. Woda może zamarznąć również w instalacji budynku mieszkalnego, użytkowanego przez cały rok. Czasem wystarczy awaria kotła c.o., dłuższa przerwa w dostawie prądu czy inna usterka zasilania, aby podczas kilkugodzinnej nieobecności w domu, na skutek mrozu woda w rurach zamieniła się w lód. Problem może dotyczyć również rurociągów zewnętrznych, np. przeznaczonych do podlewania ogrodu. Konsekwencją zamarzania wody w rurach może być ich rozsadzenie, dlatego w przypadku takich awarii trzeba jak najszybciej wezwać fachowców.

Dobry hydraulik – Wrocław

Mieszkasz we Wrocławiu i masz problem z jedną z opisanych powyżej awarii? Skontaktuj się z nami! Firma Gwintex Andrzej Kasprzak specjalizuje się w usuwaniu typowych oraz niestandardowych usterek hydraulicznych. Oferujemy m.in. przerabianie instalacji, wymianę grzejników, gwintowanie rur, montaż zaworów oraz pozostałe usługi. Zapraszamy do kontaktu w celu umówienia terminu wizyty. Zapewniamy szybkie realizacje oraz konkurencyjne ceny!

2 odpowiedzi do “Najczęściej spotykane awarie hydrauliczne”

  1. Z wymianą grzejników nie jest tak prosto, bo niektóre administracje nie pozwalają ich wymieniać z tego powodu, iż w takim wypadku trzeba zrzucać cały zład wody z instalacji centralnego ogrzewania. A zwłaszcza jeśli wymieniamy grzejnik na parterze. Ale widać tu, że firma hydrauliczna z Wrocławia https://wymianagrzejnikow.wroclaw.pl specjalizująca się między innymi w wymianie grzejników, posiada specjalistyczny sprzęt typu zamrażarka do rur. Dzięki tej zamrażarce możliwa jest wymiana grzejników nawet wtedy, gdy administracja zabrania tego wszystkim lokatorom. Zamawiając usługę hydrauliczną zamrażania rur i wymiany grzejników, panowie bez potrzeby zrzucania wody z pionu i informowania administracji, wymienią grzejnik w każdym mieszkaniu we Wrocławiu i okolicy. Ja osobiście nie korzystałem z ich usług, bo jestem hydraulikiem z pod Warszawy, zajmującym się usługami typu udrażnianie rur Warszawa, oraz usługi hydrauliczne. Ale po wejściu na ich stronę i po przeczytaniu oferty pomyślałem, że dodam ten wpis, gdyż myślę że z tym sprzętem są warci polecenia. Pzdr.

  2. Niezawodność instalacji hydraulicznej to klucz do komfortowego użytkowania budynku. Zgadzam się, że częste awarie wynikają zarówno z błędów projektowych, jak i niewłaściwego użytkowania. Warto zawsze zlecać montaż oraz naprawy wykwalifikowanym hydraulikom, którzy potrafią rozpoznać i naprawić wszelkie usterki. Dzięki temu unikniemy problemów związanych z niedrożnościami i nieszczelnościami rur czy urządzeń sanitarnych. To również inwestycja w spokojne i komfortowe funkcjonowanie budynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.