Zapowietrzenie grzejnika, jak sobie z tym poradzić?

Jeśli grzejniki w Twoim mieszkaniu nagrzewają się nierównomiernie lub są całkiem zimne, najprawdopodobniej instalacja grzewcza uległa zapowietrzeniu. O tym, jak groźne jest to zjawisko i jak sobie z nim poradzić, dowiesz się w dalszej części naszego poradnika. Poznaj przyczyny zapowietrzania się grzejników i dowiedz się jak samodzielnie odpowietrzyć kaloryfery lub instalację centralnego ogrzewania, bez zlecania usługi hydraulikowi.

Dlaczego grzejniki się zapowietrzają?

Nawet najlepiej zaprojektowane instalacje hydrauliczne wykonane z najwyższe jakości komponentów, ulegają temu zjawisku. Zapowietrzanie się grzejników jest tym bardziej uciążliwe, że najczęściej doskwiera nam w sezonie grzewczym, a więc wtedy, gdy ciepło w domu jest najbardziej pożądane. Przy wyjątkowo niskich temperaturach nawet w kilka godzin pomieszczenie może ulec znacznemu wychłodzeniu na skutek niesprawnego kaloryfera. Na szczęście, w ogromnej większości przypadków odpowietrzenie kaloryferów jest prostą czynnością, która da się wykonać samemu. Obejdzie się więc bez dodatkowych kosztów za usługę hydrauliczną.

Podstawową przyczyną, dla której powietrze dostaje się do rur i kaloryferów, jest nieodpowiednie ciśnienie wewnątrz instalacji grzewczej. Powinna ona pracować w warunkach stałego nadciśnienia – wówczas nie zasysa powietrza z zewnątrz. Podciśnienie może wytworzyć się z kilku powodów, takich jak:

  • zbyt małe i źle zlokalizowane naczynie wyrównawcze,
  • nieodpowiednie nastawy ciśnienia wstępnego,
  • przenikanie powietrza przez membranę w naczyniu przeponowym (dyfuzja),
  • zbyt niskie ciśnienie napełniania instalacji,
  • nieodpowiedni dobór zaworu bezpieczeństwa,
  • zbyt gwałtowne napełnianie instalacji centralnego ogrzewania wodą z sieci wodociągowej lub z ujęcia własnego (studni).

Dopuszczanie wody do grzejników i rur powinno być wykonywane bardzo powoli. Każdy dobry hydraulik wie, że im bardziej rozległa rozgałęziona jest instalacja c.o., tym wolniej należy ją napełniać wodą. Bardzo ważne jest również to, by w trakcie napełniania, jednoczenie odpowietrzać kaloryfery i najwyższe punkty instalacji. Przyczyną zapowietrzania mogą być również najtańsze materiały wykorzystywane do budowy zaworów i innych akcesoriów hydraulicznych, takie jak polibutylen czy polietylen. Z reguły nie spełniają one standardów powłoki antydyfuzyjnej, powodując przenikanie tlenu do wody w rurach.

Konsekwencje zapowietrzenia instalacji grzewczej

Skutki zapowietrzonych grzejników i rur mogą być dużo poważniejsze niż czasowe ograniczenie mocy grzewczej kaloryfera. Bulgotanie i inne, uciążliwe dźwięki również nie należą do najprzyjemniejszych objawów awarii, jednak znacznie poważniejsze będzie korodowanie elementów wewnątrz instalacji i jej stopniowe niszczenie. Powinieneś też pamiętać, że zapowietrzone grzejniki nie wykorzystują w pełni energii cieplnej generowanej przez źródło (kocioł, pompa cieplna, kolektor słoneczny), co skutkuje stratami ciepła i wyższymi kosztami ogrzewania.

Jak odpowietrzyć grzejnik aluminiowy nie wzywając hydraulika?

W nowym budownictwie najczęściej montowane są kaloryfery z aluminium. Często stosuje się je również w starych budynkach przy wymianie instalacji grzewczej. Tego typu urządzenia mają specjalny zawór odpowietrzający, więc usunięcie nadmiaru powietrza jest bardzo proste. Najpierw odkręć zawór termostatyczny, następnie pod odpowietrznikiem ustaw kubek lub inny pojemnik na wodę. Powoli odkręcaj odpowietrznik kluczem lub płaskim śrubokrętem, do momentu, gdy usłużysz dźwięk wydostającego się powietrza. Gdy zamiast niego z grzejnika popłynie woda, zakręć dokładnie zawór i odkręć termostat.

W podobny sposób odpowietrzysz grzejnik żeberkowy lub drabinkę łazienkową, jednak w tym przypadku zamiast pojemnika na wodę, przygotuj sobie ściereczkę, którą zetrzesz nadmiar wody spływający po grzejniku.

Jak odpowietrzyć grzejnik żeliwny bez zlecania usługi?

Stare kaloryfery wykonane z żeliwa zwykle nie mają zaworów odpowietrzających. W tym przypadku do wypuszczenia nadmiaru powietrza potrzebne będą dwa klucze nastawne oraz miska lub pojemnik na wodę, który trzeba ustawić pod krańcem kaloryfera.

Krok 1: zakręć termostat.

Krok 2: delikatnie poluzuj śrubunek.

Krok 3: natychmiast przerwij luzowanie, gdy usłyszysz syczenie.

Krok 4: zakręć śruby, gdy z grzejnika, zamiast powietrza zacznie wypływać woda.

Krok 5: odkręć termostat i ustaw go w odpowiedniej pozycji.

Dobry hydraulik – Wrocław

Jak widzisz, odpowietrzenie kaloryferów nie jest czynnością, której nie da się wykonać samodzielnie. Jeśli jednak kolejne próby nie przynoszą rezultatu albo po chwilowym odpowietrzeniu, kaloryfer znowu przestaje grzać, najlepiej skontaktuj się z fachowcami. Jeśli mieszkasz we Wrocławiu lub okolicach i poszukujesz doświadczonej ekipy hydraulików, zadzwoń lub napisz do nas już dziś! Gwintex Andrzej Kasprzak to wieloletnie doświadczenie oraz szeroki zakres usług hydraulicznych dla Klientów indywidualnych, oraz biznesowych. Zlecając nam usunięcie awarii, możesz liczyć na najwyższą jakość obsługi, szybki termin realizacji oraz kompleksowe podejście do wykonywanych napraw. Poradzimy sobie z każdą usterką!

Jedna odpowiedź do “Zapowietrzenie grzejnika, jak sobie z tym poradzić?”

  1. To bardzo wyczerpujący poradnik, który oferuje zarówno teoretyczne podstawy dotyczące problemu zapowietrzania grzejników, jak i praktyczne wskazówki dotyczące samodzielnego odpowietrzenia. Coś, co warto by dodać, to rola izolacji termicznej w poprawie efektywności działania grzejników. Nawet najlepiej odpowietrzony grzejnik nie będzie działał efektywnie, jeśli pomieszczenie, w którym się znajduje, jest źle izolowane. Brak izolacji zwiększa bowiem zapotrzebowanie na ciepło i może skutkować wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Ponad to, jeśli grzejniki są umieszczone w pomieszczeniach z dużą ilością mebli i innych elementów zabudowy, zaleca się regularne oczyszczanie i odpylanie grzejników, by poprawić ich wydajność. Meble, takie jak biurko czy stół, nie powinny zasłaniać kaloryfera, co jest częstą praktyką w celu „ukrycia” grzejnika, ale obniża efektywność ogrzewania. Styl aranżacji wnętrza również może wpłynąć na efektywność systemu grzewczego. Wnętrza w stylu minimalistycznym czy skandynawskim zwykle są lepiej rozplanowane i zapewniają lepszą cyrkulację powietrza, co sprzyja równomiernemu ogrzewaniu pomieszczeń. Warto mieć na uwadze te dodatkowe elementy, by w pełni wykorzystać potencjał naszych grzejników i systemu grzewczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.