Co to jest punkt hydrauliczny?

Nierzadko podczas remontów decydujemy się na zmianę miejsca umywalki lub prysznica w łazience, czy przeniesienia zlewu w kuchni. Tego rodzaju operacje zawsze wiążą się z koniecznością przebudowy instalacji. Jeśli szukasz dobrego hydraulika we Wrocławiu lub innym mieście powinieneś zadbać o to, by wykonawca posiadał odpowiednie doświadczenie. Pracownicy podczas czytania projektów i wyceny często używają pojęcia punktów hydraulicznych. Poniżej znajdziesz informacje o tym, czym są i w jaki sposób się je liczy.

Prosta definicja — złożone znaczenie

Specjaliści z dziedziny hydrauliki mają w swojej ofercie usługi, które polegają na usuwaniu bądź tworzeniu nowych punktów hydraulicznych. Według najprostszej definicji są to miejsca, w których instalacja jest połączona z urządzeniem. Podczas przebudowy sieci wodno-kanalizacyjnej zwykle najpierw następuje demontaż starych punktów, a następnie wprowadzanie w innym miejscu nowych. Finalnym etapem pracy jest podłączenie do nich sanitariatów, czyli na przykład umywalki, toalety, wanny lub brodzika. Chociaż zdefiniowanie połączeń instalacja-urządzenie jest stosunkowo proste, samo znaczenie pojęcia bywa czasem bardziej złożone.

Zanim zdecydujesz się na konkretną firmę, upewnij się, jak jej pracownicy rozumieją punkt hydrauliczny. Znajomość pojęcia, którego używa hydraulik jest istotna, ponieważ wycena prac nad instalacją, zwykle opiera się na ilości takich miejsc do przyłączenia. Różna interpretacja warunków umowy przez odbiorcę usług i wykonawcę często bywa powodem nieporozumień. Sprawia również wiele trudności, jeśli porównywane są oferty kilku wykonawców — może wydawać się, że dana firma proponuje tańsze usługi, jednak gdy weźmiemy pod uwagę sposób liczenia punktów, okazuje się, że cennik konkurencji prezentuje się znacznie korzystniej. Warto także pamiętać, że na końcową wysokość kosztów wpływają także lokalne warunki rynkowe — w dużych miastach takich jak na przykład Wrocław ceny mogą być inne niż w okolicznych miejscowościach.

Jedno czy kilka połączeń?

Najczęściej, podczas montażu na przykład grzejnika, umywalki czy pieca, fachowiec uznaje go za jeden punkt. Cena za utworzenie miejsca połączenia obejmuje wtedy wszystkie niezbędne prace takie jak podłączenie rur do instalacji, nierzadko razem z kanalizacją i cyrkulacją lub samo uzyskanie dostępu do wody. Zazwyczaj punkty hydrauliczne są liczone jako osobne urządzenia. Wycena będzie zatem obejmowała liczbę sanitariatów, które będą demontowane lub od nowa podłączane do sieci. Czasami zdarza się, że wykonawcy liczą miejsce przyłączenia jako jedno podejście do instalacji. Na przykładzie umywalki będą to kolejno trzy punkty — ciepła, zimna woda i odpływ. Powodem takiej interpretacji pojęcia jest fakt, że bardzo często prace są wykonywane wtedy, gdy część przewodów jest już zainstalowana. Posiadając kanalizację, fachowcy rozliczą wtedy jedynie z przyłącza do bieżącej wody. Takie podejście do interpretacji pojęcia niekiedy bywa bardziej sprawiedliwe i łatwiejsze do rozliczenia.

W większości przypadków cena za demontaż będzie znacznie niższa niż w przypadku utworzenia nowego punktu. Ceny zależą nie tylko od lokalnego rynku, ale również złożoności prac. Podejmując decyzję o współpracy z konkretnym wykonawcą, warto najpierw skonsultować projekt i dowiedzieć się, czy planowane zmiany są możliwe do realizacji. Pracownicy mogą zaproponować także alternatywne rozwiązania, które pod względem montażu i czasu pracy będą znacznie korzystniejsze.

Wybierając profesjonalne usługi hydrauliczne we Wrocławiu lub innym mieście zawsze upewniaj się, w jaki sposób rozumiane jest pojęcie punktu połączenia i jak są liczone tego rodzaju miejsca w instalacji. Wiedza na ten temat pozwoli uniknąć wiele niejasności oraz dokładnie zrozumieć wyceny i finalne koszty przebudowy. Kwestia sposobów liczenia jest umowna i w żadnym stopniu nie wpływa na jakość wykonanej pracy oraz efekty przeprowadzonego remontu. Zapytaj zatem swojego fachowca o szczegóły cennika i dokładną interpretację poszczególnych punktów oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.